Zapraszamy do udziału w projekcie "Instruktor praktycznej nauki zawodu w zakładzie pracy jako partner w polskim systemie nowoczesnej edukacji zawodowej" dofinansowanym z Funduszy Europejskich
Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa rozpoczyna od 01.07.2019 r. realizację projektu nr POWR.04.02.00-00-IN05/19 pod nazwą „Instruktor praktycznej nauki zawodu w zakładzie pracy jako partner w polskim systemie nowoczesnej edukacji zawodowej” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, IV Osi priorytetowej Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, Działanie: 4.2 Programy mobilności ponadnarodowej. Projekt będzie realizowany w partnerstwie z Gemeinschaftslehrwerkstatt der Industrie von Velbert und Umgebung e.V. (GLW) w okresie od 1.07.2019 r. do 30.06.2020 r.
Wartość projektu: 355 275,00 zł
Wartość dofinansowania: 340 275,00 zł
CELE PROJEKTU
Celem projektu jest nabycie wiedzy przez 25 instruktorów praktycznej nauki zawodu z branży elektromechanicznej w zakresie metod pracy z uczniem i praktycznych rozwiązań stosowanych w Niemczech podczas realizacji kształcenia dualnego do 31.07.2020 r. Projekt przyczyni się do nabycia wiedzy w zakresie kształcenia dualnego w Niemczech, metod pracy z uczniem i technik kształcenia zawodowego, a także sprawdzonych rozwiązań praktycznych stosowanych w kształceniu dualnym w Niemczech. Pozwoli instruktorom przenieść dobre praktyki do własnych przedsiębiorstw i polskiego kształcenia zawodowego w branży elektromechanicznej.
W RAMACH REALIZACJI PROGRAMU PLANOWANE SĄ NASTĘPUJĄCE EFEKTY:
- wzrost efektywności i jakości kształcenia zawodowego w branży elektromechanicznej wśród 25 instruktorów praktycznej nauki zawodu poprzez udział w specjalistycznych szkoleniach w Polsce i Niemczech oraz przeniesienie do przedsiębiorstw dobrych praktyk w zakresie edukacji zawodowej
- wzrost kompetencji kluczowych w zakresie wykorzystywania zaawansowanych technologii i znajomości systemów IT niezbędnych dla gospodarki 4.0 wśród 25 instruktorów praktycznej nauki zawodu
- wzrost kompetencji społecznych niezbędnych w procesie edukacji zawodowej innowacyjność, kreatywność, chęć uczenia się przez całe życie)
GRUPA DOCELOWA
Program skierowany jest instruktorów praktycznej nauki zawodu z branży elektromechanicznej, którzy planują z własnej inicjatywy podnieść swoje kompetencje i uzyskać kwalifikacje niezbędne w zawodzie instruktora i procesie kształcenia zawodowego uczniów. Program dedykowany jest instruktorom z branży elektromechanicznej, prowadzącym kształcenie w zawodach elektromechanicznych m.in: mechanik narzędziowiec, przemysłowy, obróbki skrawaniem, konstrukcji, instalacji przemysłowych, odlewnictwa, mechatronik, elektronik z różnymi specjalizacjami i legitymujący się stażem pracy w branży elektromechanicznej co najmniej 3 lata oraz wykształceniem co najmniej średnim technicznym.
KRYTERIA UDZIAŁU W PROJEKCIE
- kwalifikacje instruktora praktycznej nauki zawodu w zawodach elektromechanicznych,
- staż pracy w branży elektromechanicznej przynajmniej 3 lata,
- wykształcenie co najmniej średnie techniczne
- przygotowanie planu wdrożenia zdobytej wiedzy w codziennej pracy
PROGRAM ZAKŁADA UDZIAŁ INSTRUKTORÓW W:
2-dniowym certyfikowanym szkoleniu „Metody pracy z uczniem w dualnym systemie kształcenia zawodowego”, które odbywać się będzie w siedzibie Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Warszawie. Szkolenie zakończony się egzaminem.
5-dniowym programie obserwacji uczestniczącej w innowacyjnym warsztacie kształcącym uczniów w zawodach z branży elektromechanicznej w Niemczech. Miejscem realizacji programu obserwacji jest spółdzielnia pracodawców Gemeinschaftslehrwerkstatt der Industrie von Velbert und Umgebung e.V. (GLW) w Velbert.
Udział w szkoleniu i obserwacji uczestniczącej umożliwi uczestnikom zdanie egzaminu z części teoretycznej (test) i praktycznej, polegającej na przygotowaniu konspektu zajęć edukacyjnych i zaprezentowania opisu dobrych praktyk.
Szkolenie ma na celu zapoznanie uczestników z teoretycznymi zasadami i metodami pracy z uczniem w dualnym systemie kształcenia zawodowego w Niemczech. Pozwala nabyć wiedzę oraz umiejętności zawodowe i pedagogiczne odpowiadające niemieckim standardom kształcenia instruktorów "Ausbildung der Ausbilder".
Uczestnik szkolenia będzie zobowiązany do zdania egzaminu i zaliczenia części teoretycznej (test) oraz praktycznej w postaci konspektu zajęć edukacyjnych aby przejść do kolejnego etapu - obserwacji uczestniczącej.
Po wizycie w Niemczech uczestnik będzie zobowiązany do przygotowania i zaprezentowania opisu dobrych praktyk zaobserwowanych podczas obserwacji uczestniczącej w Niemczech. Po zdaniu egzaminu uczestnicy otrzymają certyfikat.
UCZESTNICY ZDOBĘDĄ WIEDZĘ Z ZAKRESU:
- dualnego modelu kształcenia realizowanego w Niemczech i narzędzi dydaktycznych stosowanych w edukacji,
- planowania i organizowania praktycznej nauki zawodu w przedsiębiorstwie,
- tworzenia konspektów zajęć praktycznych dla uczniów,
- metod pracy z uczniem i kontroli efektów kształcenia,
- komunikacji i motywacji uczniów,
- metod prowadzenia rozmów oceniających
MIEJSCE
Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa
Sala konferencyjna
ul. Miodowa 14, Warszawa
WARUNKI GWARANTOWANE UCZESTNIKOM:
- 1 nocleg w Warszawie (dla uczestników spoza Warszawy)
- zwrot kosztów dojazdu w dwie strony do kwoty 300 zł (dla uczestników spoza Warszawy)
- przerwy kawowe i obiad każdego dnia szkolenia
- materiały szkoleniowe
PROGRAM SZKOLENIA
2 dni, godz. 9.00 – 17.00
Moduł I: Kształcenie zawodowe w systemie dualnym.
- system dualny w kształceniu zawodowym – różnice między polskim i niemieckim „systemem dualnym”
- rola i zadania instruktora praktycznej nauki zawodu
- partnerzy w kształceniu zawodowym – szkoła, przedsiębiorstwa, centra kształcenia praktycznego, współpraca z partnerami zewnętrznymi
- prawne aspekty kształcenia zawodowego – istotne regulacje obowiązujące w Niemczech i Polsce
Moduł II: Jak zaplanować i zorganizować praktyczną naukę zawodu w przedsiębiorstwie - praktyczna organizacja kształcenia zawodowego.
- jakie treści przekazujemy, gdzie szkolimy uczniów, jak zaprojektować harmonogram czasowy
- jak się uczymy i jak uczyć innych
- podstawowe informacje na temat zasad dydaktycznych
- definiowanie mierzalnych celów kształcenia
- wybrane metody i formy pracy z uczniem: metoda czterech kroków, instruktaż stanowiskowy
- tworzenie konspektów zajęć praktycznych dla uczniów
Moduł III: Motywowanie, ocenianie oraz skuteczna komunikacja z uczniami.
- jak wspierać uczniów w nauce i motywować do dalszego rozwoju zawodowego
- jak pomóc uczniowi osiągnąć sukces edukacyjny
- komunikacja z uczniem
- prowadzenie rozmów oceniających
- kryteria oceny, jakich podczas oceniania należy unikać
- dawanie informacji zwrotnej
Moduł IV Aktywizujące metody pracy z grupą
- burza mózgów – jak poszukać wspólnie kreatywnych rozwiązań
- moderacja – jak wspólnie rozwiązywać problemy i aktywować potencjał wszystkich członków grupy
- prezentacje – podstawowe zasady i ciekawe formy przedstawiania treści. Jak zamienić nudny wykład w ciekawą prezentację.
CEL
Celem programu jest umożliwienie uczestnikom zdobycie wiedzy na temat metod pracy z uczniem i rozwiązań praktycznych w dualnym systemie kształcenia w Niemczech poprzez obserwację uczestniczącą (job shadowing). Obserwacja będzie polegała na zbieraniu doświadczeń przez instruktorów w trakcie całodziennego towarzyszenia niemieckim instruktorom praktycznej nauki zawodu i podpatrywaniu ich pracy z uczniami. Program obserwacji trwa 5 dni: 4 dni w warsztacie high-tech GWL i 1 dzień w przedsiębiorstwie produkcyjnym współpracującym z GLW.
Po powrocie uczestnik będzie zobowiązany złożyć pisemne podsumowanie przebiegu obserwacji, w tym opis dobrych praktyk zaobserwowanych podczas programu.
OPIS MIEJSCA:
Gemeinschaftslehrwerkstatt der Industrie von Velbert und Umgebung e.V. (GLW)
Poststrasse 173 - 175
42549 Velbert
https://www.glw-velbert.de/
GLW Velbert to wyspecjalizowany warsztat high-tech, który na co dzień szkoli kadry dla gospodarki 4.0 w branży elektromechanicznej w zakresie obróbki skrawaniem (CNC), techniki automatyzacji, produkcji sprężyn technicznych i wytłaczania. GLW posiada szeroką ofertę kształcenia zawodowego i ustawicznego na 240 stanowiskach treningowych oraz doświadczoną kadrę instruktorów praktycznej nauki zawodu. Codziennie w warsztatach GLW kształci się około 200-250 uczniów i praktykantów.
WARUNKI GWARANTOWANE UCZESTNIKOM:
- transport do Velbert (lot oraz transfer z i na lotnisko)
- noclegi i wyżywienie w trakcie pobytu
- opieka tłumacza j. niemieckiego oraz pracownika AHK Polska
- Zakup biletów i rezerwacja hotelu po stronie organizatora.
PROGRAM OBSERWACJI UCZESTNICZĄCEJ
Dzień 1 godz. 8:00 - 16.00
1. Powitanie uczestników
2. Seminarium wprowadzające:
- prezentacja GLW-Velbert
- prezentacja dualnego systemu kształcenia
- informacje dotyczące współpracy GLW z partnerami w regionie
- rola GLW-Velbert w regionie
- prezentacja koncepcji szkoleniowej GLW-Velbert
- realizacja egzaminów zawodowych IHK w Niemczech, regionie i GLW-Velbert
- systemy oceniania
- systemy dokumentowania pracy
- pytania i dyskusje
3. Obserwacja praktyki szkoleniowej, w tym pytania i wyjaśnienia dotyczące systemu i pracy instruktorów.
Dzień 2 godz. 8:00 - 16.00
Całodzienna obserwacja praktycznej nauki zawodu w różnych działach i zawodach, w tym pytania i wyjaśnienia dotyczące systemu i pracy instruktorów.
Dzień 3 godz. 8.00 - 16.00
Wizyta w przedsiębiorstwie partnerskim GLW-Velbert – przedstawienie przez przedsiębiorstwo sposobu realizacji kształcenia zawodowego. Wyjaśnione zostaną relacje między firmami, izbą przemysłowo-handlową, szkołą zawodową i GLW-Velbert. Obserwacja praktycznej nauki zawodu w przedsiębiorstwie z możliwością zadawania pytań.
Dzień 4 godz. 8:00 - 16:00
Całodzienna obserwacja praktycznej nauki zawodu w różnych działach i zawodach, w tym pytania i wyjaśnienia dotyczące systemu i pracy instruktorów.
Dzień 5 godz. 8:00 - 16:00
Seminarium końcowe
- informacje zwrotne od uczestniczących w programie instruktorów ze strony GLW
- runda pytań
- podsumowanie wraz z dyskusją na temat zaleceń dotyczących realizacji kształcenia praktycznego
Grupa | Termin składania dokumentów rekrutacyjnych do poszczególnych grup | Szkolenie „Metody pracy z uczniem w dualnym systemie kształcenia zawodowego” w Warszawie | Obserwacja uczestnicząca w GLW w Velbert (Niemcy) |
---|---|---|---|
1 | do 13 września 2019 | 03-04.10.2019 | 14-18.10.2019 |
2 | do 4 października 2019 | 06-07.11.2019 | 18-22.11.2019 |
3 | do 15 listopada 2019 | 05-06.12.2019 | 13-17.01.2020 |
4 | do 24 stycznia 2020 | 06-07.02.2020 | 23-27.03.2020 |
5 | do 3 kwietnia 2020 | 23-24.04.2020 | 11-15.05.2020 |
Rekrutacja prowadzona jest od 01.07.2019 – 31.03.2020 lub do wyczerpania miejsc (w przypadku wcześniejszego zrekrutowania wymaganej liczby uczestników projektu oraz grupy uczestników rezerwowych). W jej wyniku wyłonionych zostanie 25 uczestników projektu.
Aby zgłosić udział należy wypełnić Formularz zgłoszeniowy, podpisać Warunki rekrutacji, Oświadczenie o ochronie danych osobowych i dostarczyć (do wyboru):
- elektronicznie (skan dokumentów) na adres: instruktor(at)ahk.pl
- osobiście do Biura projektu: AHK Polska ul. Miodowa 14, 00-246 Warszawa z dopiskiem "Projekt POWER p. Róża Jarmuł" lub do biur w oddziałach w Poznaniu (ul. Grunwaldzka 19), Wrocławiu (Pl. Solny 20) lub Katowicach (ul. Ligocka 103, budynek 8)
- pocztą do Biura projektu: AHK Polska ul. Miodowa 14, 00-246 Warszawa z dopiskiem "Projekt POWER p. Róża Jarmuł"