Dzięki skutecznej współpracy szkoła zyskuje nowoczesny program praktyk, przedsiębiorstwo kształ...
System dualny w Polsce dopiero zdobywa popularność. Gdy myślimy o kształceniu dualnym pierwsze co przychodzi nam na myśl to szkoły zawodowe, a jednak istnieją również… studia dualne! Jest to nowoczesny model, w którym studenci zdobywają pierwsze doświadczenie zawodowe już w trakcie nauki, dzięki czemu po ukończeniu studiów wchodzą na wymagający rynek pracy jako kandydaci z bardzo atrakcyjnym CV.
W systemie dualnym duży nacisk kładzie się na praktyczną naukę zawodu, przekazywanie fachowych umiejętności i wspieranie młodych kandydatów na przyszłych pracowników jakościową i wyspecjalizowaną wiedzą o danym zawodzie. Kształcenie dualne opiera się na współpracy przedsiębiorstwa i uczelni wyższej, która może przybierać różne formy. Głównym celem jest jednak przeniesienie części zajęć z uczelnianej auli do siedziby firmy. Przykładowo mogą to 2 dni spędzone u pracodawcy oraz 3 dni spędzone na uczelni na tradycyjnych wykładach, laboratoriach i ćwiczeniach. Częstą praktyką jest również zapraszanie specjalistów z partnerskiej firmy do poprowadzenia wykładu.
Studia dualne to wiele korzyści dla samego studenta. Oprócz możliwości nabywania umiejętności w danym przedsiębiorstwie, korzystania z profesjonalnego sprzętu i współpracy ze specjalistami, studenci niejednokrotnie otrzymują wynagrodzenie. Największą zaletą jest jednak połączenie teorii z praktyką – absolwent studiów dualnych może do CV wpisać zarówno wyższe wykształcenie jak i 2-3 letnie doświadczenie!
Pracodawcy szukający młodych pracowników oczekują od kandydatów wyższego wykształcenia, kwalifikacji, doświadczenia, a do tego kompetencji miękkich, takich jak na przykład otwartość, kreatywność czy umiejętność pracy w zespole. Niestety często spotykanym problemem jest to, że świeżo upieczeni magistrowie nie dysponują doświadczeniem większym niż wakacyjne staże czy praktyki. Ze względu na wymagający program studiów niewielki procent studentów dziennych decyduje się na podjęcie pracy w weekendy, a jeśli już – są to zazwyczaj prace w sklepach odzieżowych, drogeriach i tym podobnych, ze względu na zapotrzebowanie w tych branżach na pracowników „weekendowych”. Student nie ma więc dużej możliwości zdobycia doświadczenia w zawodzie.
Rozwiązaniem tego problemu są właśnie studia dualne. Przedsiębiorstwo wchodząc we współpracę z uczelnią zyskuje możliwość wpływania na zakres i formę przekazywanej wiedzy. Dzięki temu może skoncentrować się na tych treściach, które są rzeczywiście istotne dla funkcjonowania firmy. Student, który regularnie przychodzi do firmy, poznaje zasady jej funkcjonowania, zdobywa praktyczne umiejętności, rozwija kompetencje miękkie i - co bardzo ważne - aklimatyzuje się w firmie i staje się częścią zespołu. Dzięki temu, że studia są kilkuletniemu procesem pracodawca ma również czas na obserwację studenta: tego jak pracuje, jak się zachowuje, jak szybko opanowuje nową wiedzę, czy jest rzetelny i zaangażowany.
Pracodawca nie musi więc poświęcać czasu ani pieniędzy na proces rekrutacyjny, a w dalszej kolejności na szkolenie i wdrożenie pracownika, ponieważ angażując się w studia dualne zapewnił sobie specjalistę szytego na miarę.
Dzięki skutecznej współpracy szkoła zyskuje nowoczesny program praktyk, przedsiębiorstwo kształ...
Kształcenie zawodowe nie jest już tylko udziałem szkół. Przejmując formę kształcenia z innych k...
Cały koncern Polipol jest zaangażowany w kształcenie zawodowe, dlatego też firma Leopol Meble P...
Dostostuj ustawienia